Nauč se Python > Kurzy > Začátečnický kurz PyLadies > Výrazy > První krůčky

Interaktivní režim Pythonu #

Chceš-li si začít hrát s Pythonem, otevři příkazový řádek a aktivuj virtuální prostředí. Zkontroluj si, že ti na začátku příkazové řádky svítí (venv).

Je-li tomu tak, nezbývá než – konečně – pustit Python. K tomu použij příkaz python:

$ python
Python 3.6.6 (...)
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

Příkaz vypíše několik informací. Z prvního řádku se můžeš ujistit, že používáš Python 3. (Verze by měla být 3.6 nebo vyšší. Vidíš-li číslo jako 2.7.11, něco je špatně – popros o radu kouče.) Další řádek je informační: Python má k dispozici návody a informace sám o sobě, ale jsou psané v angličtině a pro trochu pokročilejší publikum.

Třemi „zobáčky“ >>> pak Python poprosí o instrukce. Je to jako v příkazové řádce, ale místo příkazů jako cd a mkdir sem budeš psát příkazy Pythonu.

Práci s příkazovým řádkem si můžeš představit jako telefonní konverzaci: nejdřív ses s počítačem bavila pomocí příkazů jako cd. Příkaz python znamená „dej mi prosím k telefonu Python!“ Následující „konverzace“ bude s úplně jiným programem, i když okýnko s textem vypadá skoro stejně.

Vyzkoušej si, že příkazy z příkazové řádky v Pythonu nefungují:

>>> cd adresar
  File "<stdin>", line 1
    cd adresar
       ^
SyntaxError: invalid syntax
>>> whoami
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
NameError: name 'whoami' is not defined

Tohle je chybová hláška, která se objeví vždycky když Python nebude spokojený. V průběhu kurzu jich uvidíš ještě spoustu, takže si ji dobře prohlédni, ať ji příště poznáš.

První příkaz #

Třemi „zobáčky“ >>> Python prosí o instrukce. Pojď mu nějakou dát!

Ze začátku použij Pythonu jako kalkulačku. Za tři zobáčky napiš třeba 2 + 3 a zmáčkni Enter.

>>> 2 + 3
5

Zobáčky >>> i odpověď vypisuje sám Python! sama zadej jen číslo a Enter.

Zobrazila se ti správná odpověď? Pokud ano, gratuluji! První příkaz v Pythonu máš za sebou.

Zkusíš i odečítání?

A jak je to s násobením? Na kalkulačce bys zadala 4 × 5, což se na klávesnici píše špatně. Python proto používá symbol *.

>>> 4 * 5
20

Znaménka jako +, - a * se odborně nazývají operátory.

Mezery mezi čísly a operátorem nejsou nutné: 4*5 i 4 * 5 dělá to samé co 4 * 5. Je ale zvykem psát kolem operátoru jednu mezeru z každé strany – tak jako v těchto materiálech. Kód je pak čitelnější.

Operátor pro dělení je /.

Při dělení může vzniknout necelé číslo, třeba dva a půl. Python používá desetinnou tečku, ukáže se tedy 2.5:

>>> 5 / 2
2.5

Z důvodů do kterých teď nebudeme zabíhat Python rozlišuje mezi celými a reálnými čísly. Desetinná tečka se proto objeví i když vyjde číslo celé:

>>> 4 / 2
2.0

Občas se hodí použít dělení se zbytkem, kdy podíl zůstane jako celé číslo. Na to má Python operátory // (podíl) a % (zbytek):

>>> 5 // 2
2
>>> 5 % 2
1

Časem zjistíš že dělení se zbytkem je v programování překvapivě užitečné. Jestli si děláš poznámky, // i % si do nich určitě přidej!

Ukončení #

Pokud ses dostala až sem, gratuluji! Python máš nejen nainstalovaný, ale taky ti funguje. Stačí ho už jen zavřít. To se dělá pomocí quit(), s prázdnými závorkami na konci.

>>> quit()
(venv)$

Tím ukončíš konverzaci s Pythonem a „zavoláš k telefonu“ zpátky příkazovou řádku. Zobáčky >>> se změnily na výzvu příkazové řádky (která začíná (venv) a končí $ nebo >). Příkazy Pythonu, jako 1 + 2, teď fungovat nebudou (dokud Python opět nepustíš ke slovu pomocí příkazu python). Zato příkazům jako whoami a cd teď počítač rozumět bude.

Teď můžeš okno s příkazovou řádkou zavřít – buď zavři její okýnko, nebo na to můžeš použít následující textové příkazy.

Virtuální prostředí můžeš ukončit příkazem deactivate – tentokrát bez závorek:

(venv)$ deactivate

A celou příkazovou řádku můžeš zavřít příkazem exit:

$ exit

Pro cvik si zkus Python znovu spustit – nejdřív otevři příkazovou řádku, pak donaviguj do adresáře s virtuálním prostředím, aktivuj virtuální prostředí a nakonec spusť Python samotný.


Toto je stránka lekce z kurzu, který probíhá nebo proběhl naživo s instruktorem.