Nauč se Python > Kurzy > Začátečnický kurz PyLadies > První program > První program

První program

>>> 3 + 4
7

Psaní příkazů přímo v Pythonu, interaktivně, má jednu velkou nevýhodu: to, co napíšeš, se ztratí, jakmile zavřeš okno příkazové řádky. Na jednoduché výpočty to nevadí, ale až budou tvoje programy složitější, budeš je potřebovat nějak uložit.

Otevři editor (Ten bys měla mít nainstalovaný, jestli ne, instrukce jsou v předchozí lekci.)

V něm vytvoř nový soubor, do kterého napiš následující text:

print("Ahoj světe!")

Pak soubor ulož pod jménem ~/pyladies/02/ahoj.py. Za ~/pyladies musíš doplnit adresář, který jsi vytvořila minule, při instalaci Pythonu. Podadresář 02 musíš vytvořit. Do něj pak soubor ulož jako ahoj.py.

Pokud máš v ukládacím okýnku možnost zvolit kódování, zvol UTF-8. Můžeš–li zvolit typ souboru, zvol .py nebo „všechny soubory“.

Některé systémy a editory se snaží přípony jako .py schovávat nebo si doplňovat přípony vlastní. V příkazové řádce se ale vždycky ukáže opravdové jméno. Proto ještě v příkazové řádce pomocí cd přejdi do adresáře ~/pyladies/02 a pomocí ls (Unix) nebo dir (Windows) zkontroluj, že se soubor opravdu jmenuje ahoj.py a ne třeba ahoj.py.txt.

Spuštění

Otevři si příkazovou řádku, aktivuj si v ní virtuální prostředí, vlez do adresáře ~/pyladies/02 a zadej tento příkaz:

$ python ahoj.py

S příkazovou řádkou jsme se seznámily v minulé lekci, která popisuje i změnu aktuálního adresáře pomocí příkazu cd. Aktivaci virtuálního prostředí jsme probraly společně s instalací Pythonu.

Poznámka pro Windows a starší Python

V nečeských Windows s Pythonem 3.5 či nižším bude třeba před programem spustit chcp 1250, jinak bude program píšící české znaky končit chybou UnicodeEncodeError. Je to trochu polovičaté řešení, ale pro naše příklady bude stačit.

Pokud se vypíše hláška, gratuluji! Napsala jsi svůj první program v Pythonu!

Jestli to nefunguje, zkontroluj, že:

  • Máš zapnuté virtuální prostředí. (Na příkazové řádce se musí ukazovat (venv); pokud tam není, použij příkaz „activate“ z minula.)
  • Jsi ve správném adresáři, ~/pyladies/02. (Za ~/pyladies musíš doplnit adresář, který jsi vytvořila minule.)
  • Soubor ahoj.py obsahuje správný příkaz, včetně všech uvozovek a závorek.
  • Znak $ nezadáváš – ten je tam proto, aby bylo poznat že jde o příkaz příkazové řádky. Na $ (nebo, na Windows, >) končí dotaz, který vypíše počítač. Příkaz, který zadáváš ty, je jen python ahoj.py.

A jestli to pořád nefunguje, zeptej se kouče.

Typografická vsuvka

V Pythonu je většinou jedno, kde napíšeš mezeru. Stejně jako náš příkaz print("Ahoj světe!") by fungovalo třeba:

print      (   "Ahoj světe!"     )

Je ale zvykem dodržovat určitá pravidla. Jako v češtině se po otvírací závorce a za ozavírací závorkou nepíše mezera. Na rozdíl od češtiny ale mezeru nepiš ani mezi print a závorkou. „Správně“ je tedy:

print("Ahoj světe!")

V rámci uvozovek má pak každá mezera význam: když napíšeš " Ahoj světe!", mezery navíc se objeví ve výsledné hlášce.


Toto je stránka lekce z kurzu, který probíhá nebo proběhl naživo s instruktorem. Přejít na stejnou lekci v kurzu pro samouky.