Editor, program na úpravu textu, je základní pomůcka každého programátora, takže je dobré do něj investovat trochu času.
Je víceméně jedno, který programátorský editor budeš používat. Pokud už nějaký oblíbený máš, stačí ho jen nastavit; jestli ne, nějaký ti doporučíme. Pokud ale používáš Poznámkový blok (Notepad) z Windows, nebo TextEdit (editor předinstalovaný v macOS), nebude ti stačit. Stejně tak nejsou vhodné programy jako Word či Writer.
Editor pro programátory nám umožňuje upravovat prostý text – písmenka. Na rozdíl od programů jako Word, Writer či Pages neumožňuje text formátovat, tedy dělat nadpisy, obarvovat, zvětšovat font, vkládat obrázky a podobně.
Pomocí editoru budeme zadávat počítači příkazy, takže formátování nepotřebujeme. Porovnej sám/sama, jaký je rozdíl mezi následujícími příkazy pro někoho, kdo se jimi má řídit:
I když neumí formátování, neznamená to, že jsou naše editory úplně „hloupé“ nástroje. Aby se nám programy upravovaly pohodlněji, mají několik vychytávek:
Pro ilustraci, takhle může v editoru vypadat kousek kódu:
1 @app.route('/courses/<course:course>/')
2 def course_page(course):
3 try:
4 return render_template(
5 'course.html',
6 course=course,
7 plan=course.sessions,
8 )
9 except TemplateNotFound:
10 abort(404)
Vybereš-li editor, klikni na jeho jméno a dostaneš se na instrukce ke stažení a nastavení. (Na tuhle stránku se pak už nemusíš vracet.)
Na Linuxu budeš mít pravděpodobně už nainstalovaný Gedit nebo Kate.
Zkus se podívat do systémové nabídky, jestli jeden z nich máš (případně je
spusť z příkazové řádky jako gedit
, resp. kate
).
Pokud ano, klikni na odkaz níže a editor si nastav.
Nemáš-li ani jeden, vyber Visual Studio Code (viz výše).
Existují i jiné editory, na které máme návody nebo jsme je doporučovali ve starších verzích těchto materiálů. Pokud se jeden z nich rozhodneš použít, neuděláš chybu:
Máš-li už svůj oblíbený editor – Vim, Emacs, Geany, apod., použij ten:
Existují i složitější a mocnější editory, takzvané IDE (angl. Integrated Development Environment, integrované vývojové prostředí), třeba PyCharm, Eclipse nebo KDevelop. Umí spoustu pokročilých funkcí, které programátorům pomáhají: našeptávání, přejmenovávání, spouštění programů, správu virtuálních prostředí a podobně. Na začátek ale nejsou moc vhodné.
Chceš-li takový editor přesto použít, měl/a bys ho už poměrně dobře znát: vědět, co za tebe dělá editor, a jak to spravit, až něco udělá špatně. Koučové většinou znají jen jeden editor – ten, který používají – takže nemusí být schopní s pokročilým IDE rychle pomoct.