Je čas na novou hračku! Tentokrát to bude LED pásek.
Na pásku máš 8 malých čtverečků. Každý z nich obsahuje docela hodně elektroniky: tři barevné LED (červenou, zelenou a modrou) a čip, který je umí ovládat pomocí informací, které dostane přes jediný drátek z modulu.
Takové pásky se prodávají po metrech a dají se nastříhat – mezi jednotlivými světýlky si všimni čárky, která naznačuje, kde máš střihnout. Energie z USB stačí zhruba na osm světýlek, proto jsi jich dostal/a tolik.
Tenhle LED pásek je stavěný na pět voltů. Naštěstí ale potřebuje 5 V jen na napájení; řídící signál s informacemi o barvičkách může mít 3,3 V.
Pojďme pásek zapojit:
GND
pásku (bílý drátek) připoj na G
DI
(data in – zelený drátek) připoj na D4
+5V
(červený drátek) připoj na Vin
.Nožička Vin
poskytuje 5 voltů.
Pozor na ni: připojuj na ni jen zařízení které umí pracovat s pěti volty!
Například modrá dioda, která je „dělaná“ na 3V, bude s pěti volty svítit velice jasně, ale jen chvilku a pak zhasne navždy. Jiná zařízení múžou být podobně choulostivá.
Vin
znamená vstupní napětí (angl. input voltage).
U USB je to 5V, ale až budeš destičku „krmit“ ze čtyř AAA baterií,
na Vin
bude dokonce 6 voltů.
Máš-li zapojeno, můžeš začít programovat. „Jazyk” kterým „mluví” tenhle LED pásek je trošku složitější než signál PWM, ale MicroPython obsahuje speciální knihovnu, která s páskem komunikovat umí. Vypadá to nějak takhle:
from machine import Pin from neopixel import NeoPixel POCET_LED = 8 pin = Pin(2, Pin.OUT) np = NeoPixel(pin, POCET_LED) np[0] = (255, 255, 255) np.write()
Co znamenají ta čísla (0
a 255
), na to už jistě přijdeš sám/sama.
Jen při experimentování nezapomeň zavolat
np.write()
, tím se informace pošlou do LED pásku.
Zvládneš naprogramovat semafor?