Máš-li Windows 10 nebo novější, otevři příkazovou řádku - nabídka start cmd
- spustit příkazovou řádku.
Zadej do příkazové řádky python3.
Pokud ještě Python nemáš nainstalovaný, otevře se ti automaticky stránka Microsoft Store.
Python nainstaluj z ní. Pokud máš v oblibě jiné instalátory jako např. choco
nebo winget
, můžeš je použít.
Jestli Python už nainstalovaný máš, ukáže se ti v příkazové řádce něco jako:
> python3
Python 3.9.6 ...
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>
Na prvním řádku výstupu je verze Pythonu. Zkontroluj si, že verze je 3.9 nebo novější.
Jestli ne, pokračuj sekcí níže.
Jestli ano, Python máš nainstalovaný! Ukonči ho zkratkou Ctrl+Z a Enter, aby řádek, kam budeš psát další příkazy, nezačínal na „tři zobáčky“ (>>>). (Nebo okýnko s příkazovou řádkou zavři. Až ho budeš znovu potřebovat, můžeš otevřít nové.)
Běž na stahovací stránku Pythonu a stáhni si instalátor nejnovější stabilní verze Pythonu. Ověř si že je to verze 3.9.0 nebo novější – verze 3.9.0 má jistá vylepšení, která budeme v tomto kurzu používat.
Jak poznat, který instalátor je ten pravý? Pokud má tvůj počítač 64bitovou verzi Windows, stáhni si Windows x86-64 executable installer. Pokud máš starší počítač s 32bitovými Windows, stáhni si Windows x86 executable installer. (Rozdíl je v x86-64 versus x86.)
Kde zjistíš, zda máš 32bitové nebo 64bitové Windows? Otevři nabídku Start, vyhledat „Systém“ a otevřít Systémové informace. Pokud máš novější počítač, téměř jistě budeš mít Windows 64bitové.
Stažený instalátor spusť. Na začátku instalace zaškrtni Install launcher for all users a také Add Python to PATH. Tyto volby ti zjednoduší vytvoření virtuálního prostředí.
(Jestli nemáš administrátorské oprávnění, volbu Install launcher for all users nezaškrtávej.)
Pak zmáčkni Install now a dále se drž instrukcí.
Máš-li otevřenou příkazovou řádku, po instalaci Pythonu ji zavři a otevři novou. Instalace mění systémové nastavení, které se musí načíst znovu.