Máme tu kurz Linuxové administrace, ale co je vlastně Linux?
Striktně řečeno, Linux je název jádra (angl. kernel) operačního systému, tedy softwaru, který se stará o najzákladnější funkčnost počítače: o komunikaci s hardwarem (klávesnicí, obrazovkou, diskem, síťovou kartou atd.), a o to, aby na počítači mohly běžet ostatní programy.
Celý systém se pak skládá ze spousty dalších komponent, které se starají např. o spouštění programů, vykreslování grafických okýnek, připojování k internetu, ediaci souborů nebo přehrávání hudby.
Na to všechno existuje software s otevřeným zdrojovým kódem (Open Source), což znamená, že si kdokoli může stáhnout kód daného programu a upravit si ho podle sebe (nebo někomu zaplatit, aby ho upravil). Případné opravy pak může poslat zpět původním autorům, aby mohly sloužit ostatním. A nebo – třeba pokud původní autor se změnou nesouhlasí – může svoji novou verzi dát k dispozici zvlášť, typicky pod jiným názvem.
Pro všechno, co budeme v tomto kurzu probírat, proto nutně existuje několik variant (kde ne, tam může kdokoli vytvořit svoji):
Teoreticky si můžeš vybrat jednotlivé části podle sebe, nainstalovat si je a propojit. Existují ale i tzv distribuce (angl. distros), jejichž autoři to dělají za tebe. Obsahují předpřipravený výběr programů, které spolu fungují. Různé distribuce se liší nejen výběrem programů, ale i třeba filosofií, s jakou je vybírají a nastavují, a tím, kde nachází rovnováhu mezi jednoduchostí a možností si všechno nastavit po svém.
A tak si můžeš vybrat jen z jedné kategorie:
Abychom tento kurz zvládli řídit a neutopili se ve spoustě možností, jak můžou různé komponenty selhat, vybíráme ze všech těch variant jednu – tu, se kterou mají autoři tohoto kurzu největší zkušenosti. Konkrétní technologie, které v těchto materiálech použijeme, jsou v seznamech výše uvedeny na prvním místě. Všechno, co se naučíme, se ale – s větší či menší dávkou studia dokumentace – dá použít i s alternativními technologiemi.
První věc, na kterou se podíváme, je základní ovládání grafického prostředí, což je (v základní variantě Fedory) GNOME.