Nauč se Python > Kurzy > Začátečnický kurz > První program > První program

První program

>>> 3 + 4
7

Psaní příkazů přímo v Pythonu, interaktivně, má jednu velkou nevýhodu: to, co napíšeš, se ztratí, jakmile zavřeš okno příkazové řádky. Na jednoduché výpočty to nevadí, ale až budou tvoje programy složitější, budeš je potřebovat nějak uložit.

Otevři editor (Ten bys měl/a mít nainstalovaný, jestli ne, instrukce jsou v předchozí lekci.)

V něm vytvoř nový soubor, do kterého napiš následující text:

print("Ahoj světe!")

Pak soubor ulož pod jménem ~/naucse-python/02/ahoj.py. Za ~/naucse-python musíš doplnit adresář, který jsi vytvořil/a minule, při instalaci Pythonu. Podadresář 02 musíš vytvořit. Do něj pak soubor ulož jako ahoj.py.

Pokud máš v ukládacím okýnku možnost zvolit kódování, zvol UTF-8. Můžeš–li zvolit typ souboru, zvol .py nebo „všechny soubory“.

Některé systémy a editory se snaží přípony jako .py schovávat nebo si doplňovat přípony vlastní. V příkazové řádce se ale vždycky ukáže opravdové jméno. Proto ještě v příkazové řádce pomocí cd přejdi do adresáře ~/naucse-python/02 a pomocí ls (Unix) nebo dir (Windows) zkontroluj, že se soubor opravdu jmenuje ahoj.py a ne třeba ahoj.py.txt.

Spuštění

Otevři si příkazovou řádku, aktivuj si v ní virtuální prostředí, vlez do adresáře ~/naucse-python/02 a zadej tento příkaz:

$ python ahoj.py

S příkazovou řádkou jsme se seznámili v minulé lekci, která popisuje i změnu aktuálního adresáře pomocí příkazu cd. Aktivaci virtuálního prostředí jsme probrali společně s instalací Pythonu.

Poznámka pro Windows a starší Python

V nečeských Windows s Pythonem 3.5 či nižším bude třeba před programem spustit chcp 1250, jinak bude program píšící české znaky končit chybou UnicodeEncodeError. Je to trochu polovičaté řešení, ale pro naše příklady bude stačit.

Pokud se vypíše hláška, gratuluji! Napsal/a jsi svůj první program v Pythonu!

Jestli to nefunguje, zkontroluj, že:

A jestli to pořád nefunguje, zeptej se zkušenějšího programátora.